Zwierzęta egzotyczne

Zwierzęta egzotyczne

piątek, 10 października 2014

Pumy

Puma to duży kot z dosyć małą głową oraz smukłym i gibkim ciele. Mają krótkie,miękkie i żółtobrunatne (choć wyróżniono również pumę czarną) futro, ale młode mają cętki, a na ogonie pierścienie, długość ciała: od 100 cm do 200 cm, wysokość: 52-78 cm, masa ciała: samica mają 35-50 kg, a samce 60-75 kg. Ciąża trwa około 90-96 dni, po niej samica rodzi 1-4 małych nagich i ślepych kociąt, które stają się samodzielne od 2 roku życia, umierają po 12 latach. Na polowaniach mniejsze ofiary zjada od razu, lecz większe maskuje je częściami roślin, zazwyczaj to są ssaki, do schowanego mięsa głownie podchodzi wtedy, kiedy nic nie upoluje.  Wyróżniono około ponad 30 gatunków pum.  Na pumę można też powiedzieć: kuguar, lew górski, pantera z Florydy no i pantera florydzka.





                                               


poniedziałek, 29 września 2014

Pandy

Są uznawane za spokojne i miłe, że można je przytulać i tak dalej, ale naprawdę pandy są drapieżnikami. Żywią się roślinami. Istnieją 2 gatunki pand: Panda mała i Panda duża, które na początku były zaliczane do rodziny szopowatych, lecz teraz należą do rodziny niedźwiedziowatych. Są też wymarłe gatunki na przykład: Parailurus, Pristinallurus oraz Simocyon.
Określenia 2 gatunków pand :

Panda mała (inaczej panda mniejsza lub panda czerwona) ma długość 51-63 cm, długość ogona 30-60 cm, masa ciała: samce 4,5-6,2 , a samice 3-4 kg i ciąża trwa 90-150 dni. Najczęściej prowadzi nocny tryb życia oraz jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Panda wielka  (można też użyć niedźwiedź bambusowy) długość: 1,2-1,5 , długość ogona: 12-13 cm, masa ciała: 75-115 kg, a samice o 10% mniej, żyją około 20/30 lat, liczba młodych w jednym miocie 1-3, choć jedno zazwyczaj tylko przeżywa. Pandy wielkie zazwyczaj lubią samotność i chodzą po swoim terytorium i szukają pożywienia, czyli bambusa, którego najbardziej lubią jeść. Gdy się rozmnażają samiec i samica spotykają się wiosną i przebywają ze sobą do 2 dni, ale gdy do wokół jednej samicy gromadzi się wiele samców dochodzi do walki, a zwycięsca ma prawo do samicy.

                                                         

niedziela, 28 września 2014

Koale

Samce wydają w okresie godowym głośne ryki, które służą samicy przy wyborze partnera do rozrodu. Za donośność dźwięku odpowiadają długie struny głosowe, które przyczepione są do krtani znajdującej się obok trzeciego i czwartego kręgu szyjnego.Okres godowy: grudzień – marzec. Ciąża trwa 25–35 dni. Młode rodzą się ślepe i nieowłosione, o wadze poniżej 1 g, dorasta następnie w torbie przez około 6 miesięcy. Podczas pierwszych 5 miesięcy karmi się mlekiem matki, w 6. miesiącu pobiera częściowo przetrawiony pokarm z jelita matki. Młode koala pozostają z matką (najczęściej uczepione jej grzbietu) do następnego okresu godowego. W tym samym czasie osiągają również dojrzałość płciową.Od 1927 r. koala jest objęty całkowitą ochroną Układ trawienny koali umożliwia trawienie jedynie liści wybranych gatunków roślin. Koala preferuje eukaliptusy (Eukalyptus), ale uzupełnia też dietę liśćmi kilku gatunków z rodzajów Corymbia, Angophora, Lophostemon, banksja (Banksia), Leptospermum i Melaleuca[4]. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kg liści. Większość substancji mineralnych pobiera z soczystych liści. Wodę pije rzadko, dopiero gdy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach, pije częściej.wymiary: 60–85 cm masa ciała: 8–15 kg okres godowy grudzień-marzec (na półkuli południowej jest wówczas lato) ciąża: 25–35 dni liczba młodych: 1 młode raz na 2 lata dojrzałość płciowa: samce 3–4 lata, samice 2–3 lata długość życia: 15–20 lat. Słowo koala pochodzi od słowa gula z języka Dharuk. Samogłoska /u/ była pisana alfabetem łacińskim jako oo, została zamieniona na oa prawdopodobnie z powodu błędu[3]. Koala jest popularnie nazywany "misiem koala", co błędnie sugeruje pokrewieństwo z niedźwiedziami.


piątek, 19 września 2014

Tygrysy

Dawniej były szeroko rozprzestrzenione w Azji - od wschodniej Turcji i Morza Kaspijskiego po wschodnią Rosję (do Morza Ochockiego) i Mandżurię. Południowa granica zasięgu ciągnęła się od północnego Iranu po Półwysep Malajski, Jawę i Bali. Obecnie występuje w Azji południowej i wschodniej, a właściwie w małych, izolowanych populacjach na obszarze między Indiami a Wietnamem i Tajlandią oraz w Chinach, na wschodzie Rosji i na Sumatrze. Na przestrzeni ostatnich 100 lat utracił około 93% z dawnego zasięgu występowania. Głównym celem kłusowników są tygrysy dla ich pięknego futra Kolejnym elementem doskonałego przystosowania do drapieżnego trybu życia jest budowa szczęki tygrysa – uzębienie tnąco-kruszące z silnie rozwiniętymi kłami i łamaczami. W szczęce osadzonych jest 30 zębów. Długie do ok. 75 mm kły służą do zabijania ofiary i rozrywania mięsa.Nieco dłuższe tylne łapy są doskonale przystosowane do skakania. Tygrys jest drugim po pumie rekordzistą w skoku wzwyż – potrafi wskoczyć na wysokość 5 m – i drugim po lwie w skoku w dal – jednym skokiem pokonuje odległość 8–9 m. Na wysokość 2 m wskakuje trzymając zdobycz ważącą 50 kg. Jednym uderzeniem łapy jest w stanie zabić zwierzę wielkości dużego psa, a nawet człowieka. Jak wszystkie wielkie koty z rodzaju Pantery, tygrys potrafi ryczeć. Głos ryczącego króla dżungli słyszany jest z odległości 3 km. Tygrys potrafi też świetnie pływać, a płynąc może zabić ściganą ofiarę. Bardzo dobrze czuje się w wodzie, potrafi przepłynąć rzekę o szerokości 6–8 km, a z nurtem rzeki 29 km. Bardzo lubią pływać są zagrożone wyginięciem, ponieważ jest ich około 500 a dawniej było ich ponad 3000.



Lemury

Lemury występują zazwyczaj na Madagaskarze i należą do rodziny małpiatek. Lemury są zwierzętami drobnymi i małymi (mają od kilkunastu centymetrów), ich tylne kończyny są dłuższe niż przednie, mają duże oczy posadzone blisko siebie oraz lemury mają puszyste, miękkie futro. Żywią się głównie roślinnością i owadami.  Są objęte ochroną CITES. Zazwyczaj żyją gromadnie oraz większość prowadzi nocny i nadrzewny tryb życia. A co najciekawsze stały się popularne dzięki filmom animowanym jak na przykład:  Madagaskar Madagaskar 2 Madagaskar 3.

                                         

sobota, 13 września 2014

Gepardy

Rozpędzają się na około 70-100 km na godzinę, ale nie mogą długo biegać, ponieważ przegrzewa im się mózg i umierają. Skaczą na wysokość od 1 metra do 7 metrów. Samice prowadzą samotny tryb życia, a samce dwójkami, najczęściej to są bracia. Kusownicy polują na nie ze względu na futro. Niektóre gepardy mają na grzbiecie zamiast plamek paski i nazywane są gepardami królewskimi. Samice rodzą od 3 do 5 młodych po ciąży trwającej od 90 do 95 dni. Młode ważą po urodzeniu od 150 do 300 g. Gepard może żyć ponad 20 lat.  Gepard nie jest w stanie zaatakować i zabić żadnej żywej istoty, jeżeli ta przed nim nie ucieka. Jego kreski pod oczami pomagają mu w tym, że nie ślepi go słońce.

                                             

Kangury



Żywią się głównie trawą porastającą wzgórza lub parowy górskie. Pokarm to również liście, kora drzew i korzonki. Należą do rodziny torbaczy, a małe trzymają w torbie po to by miały pokarm, ponieważ sutki mają w torbie. Kangury są uznawane za mistrzów King boxingu, ponieważ potrafią zabić. Mają bardzo umięśniony ogon na, którym stawają by kopnąć swojego przeciwnika, ale nie tylko nogami potrafią zabić ale również swoimi pazurami, którymi potrafią rozerwać ciało. Kangury prowadzą głównie nocny tryb życia, tylko nieliczne żerują w dzień. Te zwierzęta są obiektem polowań, bo kusownicy pozyskują z nich mięso oraz futro. Kangury żyją w Australii.

                                         


                                       


piątek, 5 września 2014

Diabły Tasmańskie

Gdy się rodzą to mają wielkość larwy, jak przedostaną się do mleka matki a reszta, która zaplącze się w matczyne futro matka je zjada.Rodzi się ich około stu w jednym miocie.Diabły Tasmańskie walczą od urodzenia na razie to są ciche walki, a gdy robią się już głośne to matka się boi i je zostawia na pastwę losu,ale gdy robią się głodne wychodzą na łowy .Lecz te zwierzęta nie są takie groźne jak się wydawało,ponieważ są przyjacielskie wobec ludzi, a polują rzadko, głównie w nocy. Diabły żywią się najczęściej padliną innych zwierząt.Dawniej występowały na całej Australii, a teraz żyją jedynie w Tasmani. Mają kolor czarny z białym kołnierzem,Długość ciała: średnio 65 cm samce, 57 cm samice,Długość ogona: 25 cm, Masa ciała: 6-9 kg (samce), samice wyraźnie mniejsze; niektóre okazy wyraźnie większe (do 11 kg), Rozród: ruja od marca do czerwca; ciąża trwa ok. miesiąca.Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.